Facebook’un yeni mobil oyun servisi Iphone’lara gelecek mi ?

Facebook Mobil Oyun Servisi Iphonelere Gelecek MiSosyal medyanın atası olan facebook yenilikler ile tekrar küllerinden doğmaya çalışıyor. Firmanın sahip olduğu instagram platformu sayesinde facebook’un kullanıcısı azalırken firma tarafından mobil kullanıcılar için mobil oyun servisi geliştirileceği duyuruldu. Android işletim sistemine sunulacak bu servis şuanlık Iphone kullanıcılarına sunulmayacak gibi görünüyor.

Günümüzde oyunlar Bilgisayar ve Konsollara çıkarırken facebook bu yapıyı kırmayı hedefleyerek kitlesinin mobil kullanıcılar olduğunu belirtiyor. Facebook, oyunları diğer cihazlara yansıtma sektörüne giriş yaparak Sony, Microsoft, Google, Amazon ve Nvidia gibi firmalarla rakip olacak gibi görünüyor. Bütün bu firmalar sayesinde Bilgisayar ve Konsollar tarafından yüksek görsek kaliteye sahip oyunların erişimine imkan sağlıyor. Bu işlemler için kullanılan teknoloji aynı Netflix’in film ve dizileri yayınlamak için kullandığı teknolojiyi andırıyor.

Telefonunuza hiçbir ek dosya indirmeden birçok isim edinmiş oyunu sanal bulut sayesinde kolaylıkla ve aynı haz ile oynayabileceksiniz. Üstelik bu sadece mobil için değil bilgisayarlar için de geçerli olacak gibi görünüyor. Bu sayede artık kullanıcıların telefon ve bilgisayarlarında bulunan Disk alanlarına ihtiyaç olmayacak gibi görünüyor. Iphone kullanıcıları için kesin bir bilgi olmamakla beraber uzun bir işleyiş sonrası elbette bu servisin kullanılabileceği düşünülüyor. Fakat şuan bulunan şartlartlar ile bu malesef geçerli olmayacak gibi görünüyor.

Bu oyun servisini geliştiren kişinin sosyal medya üzerinde yaptığı açıklama “iOS işletim sisteminde şu anda nasıl bir yol izleyeceğimiz belli değil. Apple, oyunlara farklı şekilde muamele ediyor ve çok kısıtlı bir kaynağın üstünde aşırı kontrolcü davranıyor,”  şeklinde oldu bu yüzden şuanlık Iphone ile olan hizmetlere ara verildiği ve ilerleyen zaman içerisinde nasıl bir yol izleneceğinin belirsiz olduğunu belirtti.